Майже повністю сформований людський мозок був вперше вирощений в лабораторії, стверджують вчені з Університету штату Огайо. Команда науковців, які стоять за цим подвигом сподівається, що вирощений мозок перетворить наше розуміння неврологічних захворювань.

Попри відсутність свідомості у мініатюрному мозку, який нагадує наявний у п’ятитижневого плода, цей штучновирощений мозок потенційно може бути корисний для вчених, які хочуть вивчати умови прогресування захворювань. Це також може бути використано для перевірки дії препаратів при лікування таких хвороб як Альцгеймера і Паркінсона, оскільки області їх впливу наявні у мозку уже на ранні стадії його розвитку.

Мозок, розміром завбільшки з гумку олівця, створений від дорослих клітин шкіри людини  — на сьогодні є найбільш повною моделлю мозку людини, стверджував Рене Ананд з університету штату Огайо, Колумбус, під час представлення роботи сьогодні на симпозіумі військової охорони здоров’я «Система» в Форт-Лодердейл, штат Флорида.

Попередні спроби вирощування цілого мозку в кращому дозволяли отримати міні-органи, які нагадували ті, які властиві дев’ятитижневому плоду, хоча ці «мозкові органели» не були завершені, а  тільки містили деякі аспекти мозку. «Ми ж виросли весь мозок з самого початку», сказав Ананд.

Ананд і його колеги стверджують, що відтворили 99% різноманітних типів і клітинних генів мозку. Вони кажуть, що їхній мозок також містить спинний мозок, схеми сигналізації і навіть сітківку.

Етичної проблеми як такої не існувало, сказав Ананд. «Ми не маємо жодних сенсорні стимулів, що надходять у мозок. Цей мозок не думає в жодному випадку «.

Ананд стверджує, що створив мозок шляхом перетворення клітин шкіри дорослих у плюрипотентні  стовбурові клітини, які можуть бути запрограмовані, щоб стати будь-якою тканиною в дорослому організмі. Потім ці клітини були поміщені у спеціальне середовищі, яке «переконало» стовбурові клітини рости у всі компоненти мозку та центральної нервової системи.

Згідно з Анандом, процес створення мозку рівень розвитку якого відповідає мозку плода п’ятитижневої зрілості — займає близько 12 тижнів.

Але подальшому росту заважає відсутність необхідної мережі кровоносних судин, яку команда поки не може винайти. «Ми повинні були б мати штучне серце, щоб допомагати мозку й далі рости», сказав Ананд.

Деякі дослідники звертались в «Ґардіан» зазначавши, що зараз дуже важко судити про якість роботи через відсутність доступу до більш детальних даних, які Ананд зберігає в таємниці через вимоги відкладеного патенту на методики. Багато з них почувались незручно, що команда випустила інформацію для преси, а пішли звичним шляхом наукового рецензування.

Зокрема, Заміл Кадер, лікар-невролог у госпіталі Джона Редкліффа в Оксфорді, сказав, що поки що робота звучить дуже цікаво, але наразі не виявляється можливим судити про її вплив. «Коли хтось робить такі надзвичайні заяви, як ця, ви повинні бути обережними, поки вони будуть готові розкрити свої дані.»

Якщо заяви команди підтвердяться, то метод може революціонізувати персоналізовану медицину. «Якщо у вас є спадкове захворювання, наприклад, ви могли б дати нам зразок клітин шкіри, а ми могли б виростити мозок, а потім дізнатись, що саме у ньому відбувається,» сказав Ананд.

Ви також могли би перевірити ефект різних екологічних токсинів на зростаючий мозок, додав він. «Ми зможемо подивитися на прояв кожного гена у геномі людини на кожному етапі процесу розвитку і побачити, як вони змінюються взаємодіючи із різними токсинами. Можливо, тоді ми зможемо сказати «Парубче, ось це зовсім недобре для вас.»

В даний час, команда каже, що вони зосереджені на використанні мозку для військових досліджень, зокрема щоб краще зрозуміти вплив посттравматичного стресового розладу і черепно-мозкових травм.875

Источник: http://www.theguardian.com/science/2015/aug/18/first-almost-fully-formed-human-brain-grown-in-lab-researchers-claim